Co możesz zrobić gdy Twój lokator nie płaci?

 Co możesz zrobić gdy Twój lokator nie płaci?
Poprzednio opisaliśmy sytuację z życia wziętą.
Teraz zastanówmy się co może zrobić właściciel z nieuczciwym najemcą?
Właściciel lokalu NIE jest uprawniony do usunięcia lokatora ze swojego mieszkania. Jedyne co może zrobić to wypowiedzieć umowę najmu. Należy jednak pamiętać, że wygaśnięcie umowy lub jej wypowiedzenie nie uprawnia do usunięcia lokatora wraz z Jego rzeczami. Jeśli lokator nie chce opuścić lokalu, należy rozpocząć postępowanie egzekucyjne, które otwiera drogę do eksmisji
z lokalu.
Postępowanie egzekucyjne w sądzie i nakaz opróżnienia lokalu.
Jak wygląda procedura komornicza?
Jeżeli już wiesz, że nie możesz samodzielnie usunąć niechcianego lokatora. ani stosować środków przymusu zapamiętaj także, że takie działania mogą wiązać się z odpowiedzialnością karną (naruszenie miru domowego). Jedyną legalną i skuteczną drogą pozbycia się nieuczciwych lokatorów jest postępowanie egzekucyjne w sądzie.
Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego dla mieszkania w którym znajduje się lokator. Postępowanie eksmisyjne w sądzie ma na celu wykazanie, że lokator zajmuje lokal bez podstawy prawnej (np. nie wyprowadza się z mieszkania pomimo wygaśnięcia umowy). Brak podstawy prawnej do zajmowania mieszkania może wiązać się z wydaniem wyroku orzekającego nakaz jego opróżnienia. Tego typu wyrok zobowiązuje lokatora do wydania Tobie Twojej własności.
Korzystny dla właściciela wyrok w sądzie jest podstawą do wszczęcia procedury eksmisji
z mieszkania. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu nie możesz samodzielnie wyprowadzić lokatora. Czynnością tą zajmuje się komornik.
Ile trwa eksmisja z mieszkania?
Wiemy już, jak wygląda postępowanie w sądzie i jakie konsekwencje niesie ze sobą egzekucja komornicza. Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest to, ile trwa eksmisja z mieszkania? Procedura eksmisji nie posiada sztywnych ram czasowych. Postępowanie eksmisyjne może trwać kilka miesięcy. Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze jest możliwa jedynie poza okresem ochronnym lokatorów, który trwa od 1 listopada do 31 marca. Dodać również należy, że w okresie pandemii wszystkie eksmisje zostały zawieszone.
Zwykle, pierwsza rozprawa w sądzie rozpoczyna się na kilka miesięcy po dacie złożenia wniosku. Konkretne terminy oczekiwania na postępowanie sądowe są uzależnione od danego miasta. Na ogół, im większe miasto, tym dłuższy czas oczekiwania na rozpoczęcie postępowania w sądzie.
W kolejnym wpisie przedstawimy jak wynająć mieszkanie by uniknąć problemów.

Przewiń do góry